Gayrimenkul Sat-Kirala

Oldukça karlı bir yöntem olan sat kirala sistemi, firmalar, gayrimenkul ya da makine ve donanım gibi yatırımlarını kendi kaynakları ile finanse edebilecekleri gibi yabancı kaynakları da kullanabiliyorlar. Yabancı kaynak dendiğinde ise aklımıza ilk olarak banka kredisi gelmektedir. Bunun yanı sıra çok fazla finansman aracı bulunmaktadır. Finansal kiralama da bunların arasında yer almaktadır. İnsanlar genellikle finansal kiralama işlemi ile üç taraf buluyor. Mali finansal kiralama şirketine satmakla yükümlü firma, kiralayan yani finansal kiralama şirketi ve kiracı olarak 3 taraf bulunmaktadır. Bu durumda değer hesaplama çok önem taşımaktadır.2012 yılının sonlarında yenilenmiş olan kiralama yasasındaki en büyük öneme sahip değişikliklerden biri de sat ve geri kirala işlemlerinin yeni çıkan yasa kapsamına almasıydı.

Bu değişiklik ile finansal olan kiralama şirketi taraflarından yayınlanan ekspertiz üçüncü bir şahıstan alınan malların yanlarında, direkt olarak kiracıdan satın alınan malların da finansal sat kiralamaya dahil edilerek konu edilebilmesinin iyice önü açılmış olmuştur. Bununla birlikte vergi yasalarına da bazı değişiklikler uygulandı. Bazı istisnalar geldi fakat bu istisnaların sadece gayrimenkuller için uygulanabilir olduğunu unutmamalısınız.

Sat ve kirala işlemi, isminden de anlaşıldığı gibi gayrimenkulü olan ve duş finansmana ihtiyacı olan bir firmanın, imzalanan sözleşme çerçevesinde elindeki gayrimenkulü finansal olan kiralama şirketine devretmesi veya satması ile başlamaktadır. Devir bedeli olarak finansal kiralama şirketinden tahsil edilme işlemi yapıldığında satışı yapan firma ihtiyacı olan finansmanı en iyi şekilde sağlamış olmaktadır. Bu işlemin ikinci aşamasında ise kiralama vardır. Gayrimenkulü finansal kiralama şirketinden tekrar kiralamaktadır. Son aşamada ise gayrimenkulün geri satışı bulunmaktadır. Gayrimenkul danışmanlığı bu konuda ciddi öneme sahiptir. Kiralama süreci bittikten sonra satılmış olan gayrimenkul tekrar kiracıya devredilme işlemi yapılıyor. Sat ve geri kiralama işlemlerinde bulunan kurumlar vergi istisnasını açıklayabilmesi için öncelikle yapmış olduğu gayrimenkul satışındaki istisna ve şartlardan sonuna kadar bahsetmeniz gerekiyor. Bu duruma göre kurumsal en az iki tam yıl süre ile aktiflerine bulunan gayrimenkulleri sattıkları durumda kazançların yüzde 75i kurumlar vergisinden istisna olarak kabul edilmektedir.

Best-Plan-Image
Bayilik Başvurusu